Sayın Tekstil işçileri fabrika önünde eylemde: Zam isteyen işçileri tazminatsız işten attılar

Ek zam talebiyle eylem yapan daha sonra tazminatsız bir şekilde işten çıkarılan Sayın Tekstil işçilerinin fabrika önündeki eylemleri sürüyor.

Evrensel’in haberine göre, Antep’te bulunan Sayın Tekstil Fabrikasında çalışan 200’ü aşkın işçinin ek zam talebiyle başlattığı iş bırakma eylemi bir haftadır devam ediyor. Eylemlerinin ilk gününde tazminatsız bir şekilde işten atılan işçiler, örgütlü oldukları Birleşik Tekstil ve Dokuma İşçileri Sendikasıyla (BİRTEK-SEN) beraber fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) yöneticileri de destek verdi.

EYLEME KATILMAYAN İŞÇİLER DE İŞTEN ATILDI

Fabrika önünde basına açıklama yapan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, İşçilerin şubat ayında düşük açıklanan zamma itiraz ettiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bu görüşmede fabrikanın müdürleri bir sonraki ay işçilerin taleplerini dikkate alacaklarının sözünü vermişti. Bu görüşmede görüşmeyi yapan dört işçi temsilcisi işten atılmış ancak bütün işçilerin iş bırakması üzerine işçiler işe geri alınmıştı. Bir ay sonra işçiler ücretlerinin yine aynı şekilde düşük yattığını görünce yine görüşmek istediler. Muhatap bulamadılar ve demokratik haklarını kullanarak topluca dışarı çıktılar. İşçilerin taleplerine patronun cevabı aynı gün işçileri toplu bir şekilde tazminatsız işten çıkarmak oldu. Hatta gece vardiyasında çalışan işçiler daha hiç iş bırakma eylemine katılmamışken işten attılar.”

İŞÇİLER TELEFON KULLANMASIN DİYE FABRİKAYA SİNYAL KESİCİ

15 ile 18 bin arası devirle çalışması gereken makineler 23 bin devirle çalıştırıldığını belirten Türkmen işçilerin çalışma koşullarını şöyle anlattı:

“İşçiler o makinelere yetişebilmek için sağlıklarını tehlikeye atarak çalışmak zorunda kalıyor. Yine bu fabrikada işçiler zorunlu bir mazereti olup izin istediklerinde işçilere yıllık izinleri kullandırılıyor. İşçilerin 2025 yılı için yıllık izinleri dahi kullandırılmış durumda. İşçiler pazar mesaisine gelmediğinde işçilerin devamlılık primleri kesiliyor. Bu fabrikada yemekler de çok kötü durumda. İşçilere sağlıklı bir öğün yemek bile vermiyorlar. Bu fabrikada işçilerin iletişim hakkı da yasaklanıyor. İşçilerin telefon kullanmasını engellemek için sinyal kesici kullanıyorlar. Daha sayamayacağımız pek çok haksızlık var.”

‘ZARA’NIN ÜRETİME DEVAM ETMESİ, İŞÇİ DÜŞMANLIĞINA ORTAK OLMASI DEMEKTİR’

Sayın Tekstil’in aynı zamanda Zara’ya üretim yaptığını açıklayan Türkmen, “Bu fabrikadaki bütün hak ihlallerini rapor edeceğiz. Zara’nın bu fabrikayla üretime devam etmesi bu işçi düşmanlığına ortak olması demektir. İşçilerle birlikte, avukatlarımız aracılığıyla hukuki girişmelerde de bulunmaya başladık.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x